ویژگی‌های قاری قرآنی که در جایگاه رسول الله (ص) است/ طلب پول برای تلاوت شایسته قاری قرآن نیست

چهارمین جلسه سیزدهمین دوره ارتقاء قاریان ممتاز قرآن کریم، به صورت نیمه حضوری و مجازی به میزبانی شورای عالی قرآن برگزار شد.

به گزارش عاشورا به نقل از خبرگزاری فارس چهارمین جلسه سیزدهمین دوره ارتقاء قاریان ممتاز قرآن کریم، به صورت نیمه حضوری و مجازی و با برقراری تعامل دوسویه و برخط تصویری با قاریان شرکت‌کننده، به میزبانی شورای عالی قرآن برگزار شد.

در این جلسه ارتقاء که با دبیری مصطفی یادگاری از قاریان ممتاز کشور همراه بود، سعید رحمانی و نصرت‌الله حسینی از استادان و داوران بین‌المللی به ارائه نکات فنی و مفاهیمی و تحلیل قرائت قاریان پرداختند.

سعید حاجیان از تهران به صورت حضوری، امین عبدی از کرمانشاه و امیرحسین رحمتی از گلستان با پخش تلاوت تصویری ایشان، قاریانی بودند که هرسه نفر آیات ۱۰۴ تا ۱۰۹ سوره یونس را از حفظ تلاوت کردند.

تلاوت امیرحسین رحمتی قاری ٢١ ساله گلستانی با کسب نصاب لازم به عنوان «تلاوت منتخب» چهارمین جلسه ارتقاء در دوره سیزدهم معرفی شد.

در بخش دیگری از این جلسه، قسمت چهارم برنامه تصویری آموزش تکیه‌های صوتی کلمات قرآن با تدریس مهدی حسنی از اساتید کشورمان و مؤلف کتاب میزان القرائه پخش شد. 

«جرعه‌ای از معرفت» برنامه دیگری است که با ایراد سخن توسط یکی از شخصیت‌های قرآنی همراه است. میهمان این برنامه محمدصادق علمی از استادان پیشکسوت قرآن کشور بود که در ارتباط تصویری با جلسه ارتقاء به بیان نکاتی پرداخت.

ایشان در تکمیل مباحث خود در جلسات گذشته، سه ویژگی دیگر از ویژگی‌های یک قاری به عنوان کسی که در جایگاه رسول الله (ص) نشسته را بیان کرد و گفت: خوش قول بودن یکی از موارد مهمی است که باید توسط قاریان عزیز رعایت شود. 

این استاد دانشگاه، دیگر صفت بایسته یک قاری که فضایل او را افزون می‌کند، فروتنی و تواضع عنوان کرد و ادامه داد: عدم مطالبه مادی قاریان در قبال تلاوت ویژگی مورد توقع دیگری است که قراء قرآن باید به آن آراسته باشند.

وی ادامه داد: اگرچه میزبان وظیفه دارد قاری را به بهترین صورتی که می‌تواند تکریم کند اما برای یک قاری تالی پیامبر اسلام شایسته نیست که برای تلاوت مطالبه‌گری مالی داشته باشد. قاریان عزیز مطمئن باشند که خداوند متعال جبران می‌کند و نیاز مادی قاری که مناعت طبع داشته باشد و قانع باشد را به احسن وجه مرتفع می‌کند. 

پایان بخش این جلسه، قرائت دعای ختم قرآن به صورت ارتباط تصویری توسط داوود کریمی از قاریان ممتاز تهرانی بود.

سیزدهمین دوره جلسات ارتقاء شورای عالی قرآن، روزهای چهارشنبه به صورت هفته در میان، دو ساعت پیش از اذان مغرب برگزار می‌شود و فیلم کامل جلسات با فاصله چند روز در صفحه مجازی شورای عالی قرآن در تارنمای آپارات بارگزاری می‌‌شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر